KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7394210
*
nr 739 4210
Gouache
på tyg, balinesiskt landskap, motivets mått: 29x19
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 februari 2012
kl 19:54:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 11:28:43
1
100 kr
6/2 19:43:56
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller balinesiskt landskap gouache tyg täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:39
-
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, y..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:13
*
Gouache
nr 739 4210
Gouache
på tyg, balinesiskt landskap, motivets mått: 29x19
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/2 11:28:43 | 1 | 100 kr |
6/2 19:43:56 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller balinesiskt landskap gouache tyg täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:39 -
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, y..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:13